Czym jest laser frakcyjny?
Laser frakcyjny CO2 jest laserem ablacyjnym, to znaczy, że jego działanie oparte jest na zjawisku koagulacji. Wytwarza on falę elektromagnetyczną z zakresu podczerwieni o długości 10600nm. Głównym chromatoforem (czyli ‘odbiorcą’) w skórze jest obecna w niej woda.
Przy pomocy głowicy skanującej laser emituje wiązki światła, które tworzą w skórze siatkę mikrouszkodzeń otoczonych zdrową tkanką. Indukuje to procesy naprawcze, produkcję nowych włókien kolagenowych i przebudowę struktury skóry, a regeneracja przebiega szybciej niż przy zabiegach koagulujących całą powierzchnię skóry. Im silniejsze jest działanie światła laserowego, tym większą uzyskujemy przebudowę skóry.
Mechanizm działania
Promieniowanie laserem frakcyjnym CO2 powoduje albację (czyli odparowanie), tworząc liczne mikro kolumny w skórze. W efekcie powstaje strefa równomiernych mikrouszkodzeń termicznych (są to kolumny koagulacji). Skóra wokół tej strefy jest nienaruszona i nieuszkodzona, ponieważ kolumny mikrouszkodzeń w danej strefie stanowią tylko 7-20% obszaru zabiegowego.
Dzięki temu proces gojenia zachodzi bardzo szybko, a zabieg nie powoduje poważnych i widocznych ran. Zjawisko jakie zachodzi po naświetleniu skóry to ablacja czyli odparowanie zewnętrznych warstw naskórka oraz dochodzi do przegrzania głębszych warstw skóry pobudzając procesy prowadzące do remodelingu. Efekty po zabiegu są widoczne natychmiast, a rezultaty działania nasilają się wraz z upływem czasu.
Kontrolowany chaos
Ogromną zaletą urządzenia DermaFrax jest system frakcjonowania tzw. ‘kontrolowany chaos’. Tworzenie się mikro kolumn jest pseudo losowe. Laser frakcjonuje skórę z zachowaniem jak najdłużej odległości w efekcie czego skóra nie nagrzewa się nadmiernie w danym obszarze.
Pozostałe lasery opracowują skórę w sposób uszeregowany, tworząc mikro kanaliki blisko siebie. Taki tryb pracy jest dla nas niekorzystny ponieważ wydłuża się okres gojenia na skutek mocniejszego uszkodzenia skóry.
Wskazania do zabiegu
- Usunięcie zmarszczek
- Fotoodmładzanie
- Poprawa owalu twarzy
- Odmłodzenie, poprawa elastyczności
- Blizny różnego pochodzenia
- Rozstępy w fazie zapalnej, zanikowej oraz w fazie bliznowacenia
- Lifting wiotkiej skóry
- Szara, ziemista cera
- Przebarwienia, nierówny koloryt
- Rozszerzone pory, wyrównanie skóry
- Usuwanie zmian po likwidacji tatuaży i naczyniaków
Ważne informacje
Wskazania do dermatochirurgii
- Kłykciny kończyste
- Brodawki wirusowe (dłoni, stóp, płaskie)
- Brodawki łojotokowe
- Modzele, nagniotki
- Ziarniniaki naczyniowe
- Gruczolaki potowe, łojowe
- Włókniaki
- Kępki żółte
- Róg skórny
- Kaszaki, prosaki
- Świerzbiączka guzkowa
- Grudki perliste
Przeciwwskazania
- Ciąża i okres karmienia
- Nowotwory
- Opalenizna (1 miesiąc przed opalaniem oraz 1 po opalaniu)
- Fototyp skóry III i IV
- Leki światłouczulające (retinoidy, tetracykliny, izotretinoina 6 tygodni przed zabiegiem)
- Stosowanie ziół (dziurawiec, nagietek – przestać używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem)
- Niewyrównana cukrzyca
- Bielactwo
- Łuszczyca (aktywna faza), choroby autoimmunologiczne
- Aktywna opryszczka
- Epilepsja, padaczka
- Rozrusznik serca, metalowe implanty, pompa insulinowa
- Skłonność do bliznowców i przebarwień
- Spożywanie alkoholu (24h przed zabiegiem)
- Sterydy miejscowe i ogólne
- Krótki okres po operacji chirurgicznej
- Aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Stwardnienie rozsiane
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania się przez klienta poza unikaniem ekspozycji na światło słoneczne (należy to również do zaleceń po zabiegu). Nie ma konieczności wykonywania próby laserowej. Zalecane jest użycie maści znieczulającej na 30 minut przed zabiegiem.
Okres rekonwalescencji i zalecenia
W pierwszym dniu zabiegu odczuwalny jest niewielki dyskomfort przypominający uczucie po intensywnym opalaniu. W trakcie zabiegu powstaje obrzęk, który na bieżąco jest łagodzony zimnym okładem, po zabiegu może utrzymywać się do następnego dnia. Natomiast niewielkie zaczerwienienie może występować do 3 dni po zabiegu. Po tym czasie tworzą się niewielkie strupki. Proces gojenia przeważnie trwa około 7 dni. W tym czasie nie należy malować się, ani przyspieszać procesu złuszczania (zdrapywanie strupków). Dozwolone jest jedynie używanie maści i kremów łagodzących podrażnienia. Należy również unikać ćwiczeń fizycznych, sauny oraz gorących kąpieli. Po całkowitym wygojeniu obszaru zabiegowego klient zobowiązany jest do używania kremów z filtrem przez okres 3-6 miesięcy. Po upływie 4-6 tygodni należy zgłosić się na wizytę kontrolną oceniającą proces gojenia i efekty.